Patarimai kaip sėkmingai nusipirkti naudotą automobilį

Atėjo laikas įsigyti naują arba atsinaujinti turimą automobilį? Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse tai yra itin klestinti rinka, kiekvieną dieną nuperkama ir parduodama daugybė tiek naujų, tiek naudotų automobilių, ypač vasaros sezono metu bei pavasarį. Šiam procesui rekomenduojame nepatingėti skirti pakankamai laiko, kadangi net dėl menkiausios nepastebėtos klaidos automobilio pirkimo metu gali tekti skaudžiai atsakyti finansiškai. Šiame straipsnyje pateiksime patarimų, kaip sėkmingai atlikti apžiūrą ir nupirkti naudotą automobilį.

auto lizingas

Biudžetą planuokite ne tik automobilio pirkimui

Visais atvejais prieš perkant transporto priemonę yra atsižvelgiama į biudžeto galimybes. Labai dažnai pirkėjų daroma klaida yra viso biudžeto orientavimas į patį automobilį, nepagalvojant, kad tam tikrą biudžeto dalį reikia atsidėti ir kitoms išlaidoms. Papildomas išlaidas sudaro transporto priemonės perregistravimas ją įsigyjus, draudimo išlaidos. Taip pat, kiekvienoje transporto priemonėje privalo turi būti įspėjamoji liemenė, gesintuvas, avarinės priemonės, kurios ne visada būna kartu su perkamu automobiliu, tad apie jas taipogi nereikėtų pamiršti. Jeigu transporto priemonėje sumontuotos ne universalios padangos, priklausomai nuo tuometinio meto apsvarstykite tai, kad sezonui pasibaigus išlaidų reikalaus ir padangų keitimas į vasarines arba žiemines. Atkreipkite dėmesį iki kada galioja techninė apžiūra, jeigu automobilis parduodamas prieš jai pasibaigiant, neatmeskite galimybės, kad jis gali būti parduodamas būtent dėl to, todėl tokius automobilius reikėtų tikrinti ypač atidžiai. Galite pasiūlyti pardavėjui apmokėti techninės apžiūros išlaidas ir jeigu pardavėjas sutiks, kartu sutarti nuvykti į apžiūros centrą atlikti apžiūrą. Priešingu atveju, atsidėkite biudžeto dalį tech. apžiūrai bei galimiems taisymo darbams.

Net jeigu perkamo automobilio būklė atrodo puiki ir manote, kad papildomų išlaidų jis nereikalauja ar greitu metu nereikalaus, atsidėkite bent kelis šimtus eurų į šalį neplanuotiems gedimams ir remonto darbams.

automobilio pardavimas

Į ką atkreipti dėmesį prieš vykstant apžiūrėti automobilio?

Internete peržiūrėkite daugiau tokios pačios markės ir modelio parduodamų automobilių skelbimų kainas, susidarykite vidutinės jo rinkos kainos vaizdą. Nesirinkite pigiausio varianto ir venkite skelbimų, kur parduodama kaina yra mažesnė. Tvarkingo automobilio niekas nepardavinės pigiau ar mažesne nei rinkos kaina be reikalo.

Pasidomėkite, kokie yra dažniausiai pasitaikantys Jus dominančio modelio gedimai. Šią informaciją galite rasti tiesiog internete arba atlikę VIN patikrą. Daugumos automobilių markių naudotojai turi savo forumus arba grupes soc. tinkluose kur diskutuoja su tuo susijusiomis temomis, tad patarimų į ką įkreipti dėmesį perkant vieną ar kitą modelį galite drąsiai klausti ir ten. Galiausiai, susidarykite sąrašą dalykų, kuriuos tikrinsite bei klausimų, kurių norėtumėte paklausti pardavėjo, sąrašas padės nepamiršti vienos ar kitos temos.

Patikrinkite automobilio VIN kodo duomenis

Internete galite patikrinti automobilio istoriją, specifikacijas ir parametrus turėdami jo VIN kodą. Tai yra kiekvienos transporto priemonės unikalus numeris, kurį dažnai galite rasti perkamos transporto priemonės skelbime, o jeigu ten jo nėra, paprasčiausiai paprašyti pardavėjo jį nurodyti. Tai nėra kokia nors slapta informacija, tad pirkėjas turėtų be jokių papildomų klausimų jį suteikti. Atlikę VIN numerio patikrą, priklausomai nuo mūsų turimų duomenų apie tą konkrečią transporto priemonę, VIN ataskaitoje galite tikėtis rasti tokią informaciją kaip: ridos istorija, paieškomumas, praeities gedimai, originali komplektacija, patirtos avarijos, savininkų istorija, aptarnavimų įrašai ir grafikas, gamintojo duomenys, net dalyvautų aukcionų įrašai ir nuotraukos.

Ataskaitoje gautą informaciją rekomenduojame sulyginti su informacija, kurią nurodo automobilio pardavėjas. Jeigu ataskaitoje matote, kad būtent to VIN numerio automobilis komplektacijoje turi vieną ar kitą ypatybę, arba įrangos dalį, o pardavėjas nurodo, kad automobilyje to nėra – žinosite, kad tam tikru eksploatavimo metu ta įrangos dalis buvo pašalinta, todėl kaina turėtų kristi atitinkamai.

Jeigu ataskaitoje yra duomenų su senesniais automobilio ridos įrašais, būtinai patikrinkite šiuos duomenis ir palyginkite su rida, kurią deklaruoja tuometinis automobilio pardavėjas, kadangi ne retai pasitaiko, kad automobiliai yra parduodami su suklastota ir atsukta rida.

automobilio pirkimas

Ką tikrinti automobilio patikros metu?

Jeigu nesate itin didelis automobilių žinovas, rekomenduojame kartu į patikrą pasiimti labiau išmanantį draugą ar netgi samdyti tarpininką. Pirkimo tarpininkai yra žmonės, kurie už papildomą mokestį kartu su Jumis ar netgi be Jūsų nuvyks atidžiai apžiūrėti Jus dominančio automobilio ir padės įvertinti jo būklę bei patarti, ar jį pirkti verta. Ši paslauga dažniausiai kainuoja vos keliasdešimt eurų, o gali padėti sutaupyti labai daug, kadangi patikrą atlieka tai išmanantis ekspertas.

Į apžiūrą rekomenduojame vykti dieną, šviesiu paros metu. Dažnais atvejais, jeigu automobilis buvo daužtas ir po to dažytas, tai bus žymiai paprasčiau pastebėti šviesoje net ir be papildomų matavimo priemonių ir įrankių.

Apie automobilį labai daug pasako jo salono būklė, tad apžiūrėti reikėtų ne tik kėbulą ir išorę, bet ir vidų – ar neapdriskusios sėdynės, vairas, salono paviršius, kaip nutrinti ir nusidėvėję pedalai.

Būtinai atlikite bandomąjį važiavimą, idealiausia, jeigu pardavėjas sutinka, kad vairuosite patys. Patariame važiavimą atlikti esant šaltam varikliui, tada geriausiai girdėsite pašalinius garsus. Važiavimo metu, patikrinkite, kaip automobilis reaguoja važiuojant skirtingais greičiais, ar nėra pašalinių garsų. Atkreipkite dėmesį ar važiuojant tiesiai, šiek tiek atleidus vairą jo nemeta į šoną, ar automobilis važiuoja stabiliai ir neplaukioja į šonus. Užkurtam varikliui, paspaudus sankabą klausykite ar negirdimas sankabos smagračio barškėjimas arba ūžimas.

Atidžiai apžiūrėkite ar ant kėbulo nėra rūdžių, net ir sunkiau pastebimose vietose, tokiose kaip arkos prie ratų, automobilio dugnas, durelių apačios. Patikrinkite, ar atsidaro visi langai, įskaitant ir galinius, ar atsidaro visos durys, ar nesigirdi pašaliniai garsai. Išbandykite ar šviečia visos lempos, ar veikia valytuvai ir ar vairas sukasi taipogi be pašalinių garsų ir pasipriešinimo (esant užkurtam varikliui). Nepamirškite patikrinti stabdžių kokybės, rankinio stabdžio taip pat.

SDK kodas ir automobilio priregistravimas

Pagal nuo 2021 m. gegužės 1 d. įsigaliojusią tvarką, visi transporto priemonių pirkimai ir pardavimai yra siejami su SDK (savininko deklaravimo kodu). Šis kodas privalomas visoms viešajame eisme dalyvaujančioms motorinėms transporto priemonėms, motociklams ir priekaboms.

Transporto priemones parduoti arba registruoti galima tik su SDK kodu, todėl jeigu nusprendėte įsigyti automobilį, dar prieš sudarydami pirkimo-pardavimo sutartį patikrinkite ar savininko nurodomas SDK kodas yra galiojantis ir tikras, tai padaryti galite tiesiog internetu, VĮ „Regitros“ svetainėje čia.

Nuo 2021 m. gegužės 1 d., šis kodas automatiškai suteiktas visoms Lietuvoje registruotoms transporto priemonėms, tad papildomai daryti nieko nereikia, o savo SDK kodą transporto priemonės savininkas gali patikrinti ir sužinoti „Regitros“ svetainėje internetu arba padalinyje.

Pagal naujai įsigaliojusią tvarką, transporto priemonės pardavimo atveju, per 5 darbo dienas nuo sandorio sudarymo pirmiausiai į „Regitrą“ kreipiasi pirkėjas ir užpildo pirkimo deklaraciją, kartu nurodydamas pardavėjo SDK. Tik po to, pardavėjas gauna, peržiūri ir patvirtina pirkėjo nurodytus duomenis.

Tai atlikus, pirkėjui suteikiamas naujas SDK, su kuriuo galima priregistruoti automobilį ir gauti leidimą dalyvauti eisme. Naujas savininko deklaravimo kodas išduodamas visais atvejais, kai keičiasi transporto priemonės savininkas.